Як захистити себе від насилля

Як відомо з 25
листопада по 10 грудня в Україні проходить акція «16 днівпротинасилля». Початок
акціїприпадає на 25 листопада - Міжнародний день ООН протинасилля до жінок,
кінецьакції 10 грудня- Міжнародний день Прав людини. В усьому світі така акція
проводиться з 1991 року, в Україні - з 2000 року.
Всесвітня організація охорони здоров'я визначає насильство як глобальну загрозу здоров'ю. Згідно із соціологічними дослідженнями, проведеними в різних країнах світу, фізичного чи психологічного насильства зазнає кожна 4 жінка та кожен 10 чоловік.
Насильство - це будь-які навмисні дії одної людини по відношенню до іншої, які порушують її конституційні права й свободи і наносять їй моральну шкоду, шкоду її фізичному чи психічному здоров'ю.
Насильствоможе бути:
Фізичне - побиття, штовхання та нанесення інших тілесних ушкоджень, втягнення дітей до вживання алкоголю та наркотиків;
Психологічне - глузування, образа, приниження, переслідування, пліткарство, примус;
- ігноруваннятвоїхпочуттів і потреб;
- залякування;
- погрози;
- безпідставніпокарання;
- нанесення шкоди твоїй домашній тварині;
- нищення особистих речей;
- навіювання почуття провини і страху;
- брехня, звинувачення, приниження, прізвиська;
- поводження з тобою як зіслугою.
Сексуальне - ймовірна абофактична сексуальна експлуатація людини;
Економічне - умисне позбавлення житла, їжі, одягу, коштів та іншого майна, що може призвести до смерті чи завдати шкоду здоров'ю.
На жаль, багато дій можна назвати насильницькими. Не всі про цезнають. Можливо, саме тому багато підлітків зазнають насильства, не усвідомлюючи цього.
Як дівчата, так і хлопці підліткового віку можуть переживати всі форми насильства та жорстокого поводження. Вони можуть траплятися як удома, так і у школічи на вулиці, і можуть походити від членів сім'ї, так само як і від інших дорослих і підлітків, які можуть бути знайомі або незнайомі підліткові.
Поради для дитини як захиститися від насилля:
- якщо ти потерпаєш від насильства в сім'ї - не мовчи, скажи дорослим, яким довіряєш - сусідам, родичам, вчителям;
- повідом дорослих, учителів школи, сусідів, що ти залишився один вдома, а батьки поїхали за кордон на заробітки; розкажи про своїтруднощі та попроси у дорослихдопомоги;
- пам'ятай, щоніхто не має права ображати тебе, лупцювати, знущатись і принижувати - ні батьки, нівчителі, ніхтось на вулиці. Обов'язково повідомляй про це дорослим, які викликаютьу тебедовіру. Є люди, які захистять тебе і потурбуються про тебе.
Насильствута жорстокому поводженню можна запобігти, а у випадку коли вони трапляються, на них треба ефективно та негайно реагувати!
Щоробити, якщоти став жертвою шкільного насилля чи знаєш, що когось ображають?
1. Розкажи про цедорослим - батькам, классному керівнику, директору школи, психологу.
2. Уникайтемісць, в якихможна стати жертвою шкільного насилля.
3. Ходи разом з друзями.
4. Нападнику важливо, щоб тизвернув на нього увагу, боявся його, то намагайся не помічати його ігноруй виклики у твою адресу.
Як впоратися з ситуацією самостійно
• Ігноруйте кривдника. Якщо є можливість, намагайтесь уникнути сварки, зробіть вигляд, що вам байдуже і йдіть геть. Така поведінка не свідчить про боягузтво, адже, навпаки, іноді зробити це набагато складніше, ніж дати волю емоціям.
• Якщо ситуація не дозволяє вам піти, зберігаючи спокій, використайте гумор. Цим ви зможете спантеличити кривдника/кривдників, відволікти його/їх від наміру дошкулити вам.
• Стримуйте гнів і злість. Адже це саме те, чого домагається кривдник. Говоріть спокійно і впевнено, покажіть силу духу.
• Не вступайте в бійку. Кривдник тільки й чекає приводу, щоб застосувати силу. Чим агресивніше ви реагуєте, тим більше шансів опинитися у загрозливій для вашої безпеки і здоров'я ситуації.
• Не соромтеся обговорювати такі загрозливі ситуації з людьми, яким ви довіряєте. Це допоможе вибудувати правильну лінію поведінки і припинити насилля.
Правила які допоможуть запобігти насильству в сім'ї:
1. Продумайте своїдії в тому випадку, якщо акт насильства вже відбувався і можеповторитисязнову;
2. Розповідайте про насильствотим, комувидовіряєте (друзям родичам);
3. Знайдіть таке місце, куди ви змогли б піти у випадкунебезпеки;
4. Підготуйте документи (паспорт,свідоцтво про народження, і т. д.) гроші та інші необхідніречі та покладітьїх в однемісце, так щоб у будь-який момент визмогли б їх легко взяти і втекти з ними.
5. Якщо ситуація критична, то залишайте будинок негайно, навіть якщо вам не вдалося взяти необхідні речі;
6. Заздалегідь довідайтесь телефони та адреси місцевих служб, які зможуть надати необхідну підтримку (соціальні служби, телефони довіри, телефон дільничого інспектора, служби у справах неповнолітніх).
Правила які допоможуть запобігти насильству на вулиці:
1. В пізній час не ходітьодні по вулиці;
2. Знайте елементарніприйомисамооборони;
3. Продумайте своїдії в тому випадку, якщо акт насильства можливий;
4. Майте при собі один з засобів безпеки: газовий балончик дезодорант, тощо. Та продумайте їхвикористання в разіздійснення акту насильства;
5. Відчуваєте небезпеку - терміново тікайте;
6. На вас напали - кричіть, біжіть, привертайте до себеувагу;
7. Телефонуйте до поліції, швидкої;
8. Виключіть непорозуміння: будьте впевнені ,що ваш знайомий, друг знаємежі дозволеного;
9. Не впускайте в будинок незнайомців особливо, якщо випочуваєте себе не спокійно;
10. Не сідайте з незнайомцями до ліфту;
Повідомлення для підлітків
1. Поговори зісвоїми батьками або іншими відповідальними дорослими про те, що ти можеш зробити для того, щоб не піддаватися насильству.
2. Наскільки це можливо, намагайся не бувати в місцях, де ти можеш піддатися насильству.
3. Якщо ти опинився (опинилася) у середовищі, в якому ти відчуваєш небезпеку, піди з цього місця як найшвидше.
4. Якщо хтось намагається схилити тебе до сексуального контакту, чітко дай зрозуміти своїми словами та діями, що ти цього не хочеш. У разі потреби поклич на допомогу.
5. Розбіжності та суперечки можуть траплятися час від часу. Якщо вони трапляються, намагайся зберігати спокій і вирішувати їх ненасильницькими методами. Докладай усіх зусиль для того, щоб не провокувати насильства та не відповідати на провокацію насильством.
6. Якщо до тебе було застосовано фізичне чи сексуальне насильство або тебе змусили зробити щось, чого ти не хотів (не хотіла), негайно повідом про це своїх друзів, батьків або інших відповідних служб. Вони можуть надати тобі необхідну допомогу і підтримку, запобігти повторним актам насильства та притягнути зловмисників до відповідальності.